Помня онзи ден, когато като млада журналистка ме изпратиха да интервюирам легендарната Катя Паскалева. Беше късните осемдесетте, София бръмчеше от тихото напрежение на промяната, а аз треперех от вълнение. Пристигнах у тях с бележник и касетофон, но това, което привлече погледа ми, не бяха наградите по рафтовете, нито черно-белите снимки от снимачната площадка на „Козият рог“. Беше една дебела, изтъркана кулинарна тетрадка, с пожълтели страници и прегънати ъгли, оставена на кухненската маса.
Това, каза тя, потупвайки я нежно, е истинското ми съкровище. Тук са вкусовете на детството ми, тайните на мама и смехът на приятели, които вече ги няма.
Катя Паскалева

Този миг остана с мен десетилетия. Защото, скъпи читателю, кулинарната тетрадка не е просто сборник с рецепти. Тя е жив дневник на живота ни, безмълвен свидетел на радости и тъги, на празници и делници, на промените, които преминаха през домовете и сърцата ни.
Тетрадката като семеен летопис
В българския дом на XX век кулинарната тетрадка беше свещен предмет. Започваше я бабата, продължаваше я майката, а понякога и дъщерята добавяше свои бележки с различен почерк. Всяка рецепта носеше история: „За абитуриентската на Иван“, „За първата заплата“, „За деня, когато руснаците си тръгнаха“. Тетрадката беше пачуърк от спомени, мозайка от вкусове и аромати, които никоя готварска книга не може да улови.
Виждала съм тетрадки, в които рецептата за баница е записана три пъти – веднъж с домашно точени кори, веднъж с купени, веднъж с тиква вместо сирене, с бележка: „За постите“. До рецептата за кюфтета често има надраскано: „Сложи повече кимион, както го обича дядо.“ А понякога някоя рецепта е зачеркната с тъжното „Не стана – пак догодина“.
Както пише Лилия Герасимова в прекрасната си книга „Кухнята на времето“ (виж тук), Какво се е случвало в кухните на бабите и прабабите ни? Кои са рецептите от нашето детство? А от тяхното? Нейната колекция от 312 традиционни български рецепти не е просто готварска книга – тя е машина на времето, мост между поколенията.
Изкуството да помниш чрез вкуса
Готвенето за нашето поколение не е просто необходимост. То е изкуство на спомена. Всеки път, когато правя родопски пататник, си спомням лятото в Смолян, когато една старица ме научи да рендосвам картофите на ръка и да сложа щипка дива мента. Вкусът на това ястие ми връща планинския въздух, смеха на децата и тихата гордост на домакинята, която с прости продукти създава празник.
Родопската кухня, както я описва Жени Малчева (виж тук), е нещо повече от храна – тя е повод да се съберем около софрата, да споделим истории и песни. Рецептите се предават от поколение на поколение, всяка е свидетелство за връзката със земята и планината.
Колко от нас не са изрязвали рецепти от „Паралели“ или „24 часа“, лепили са ги в тетрадките си, добавяли са свои бележки и подобрения? Кулинарната тетрадка е жив организъм, растящ и променящ се с нас. Тя е нашият начин да се съпротивляваме на забравата, да съхраним вкусовете на детството за нашите внуци.
В тетрадките често ще намерите бележки като: „Много вкусна за Коледа“, „Любима на дядо“, „Става и с тиква вместо сирене“. Това не са просто инструкции – това е пулсът на семейството, ехото на смях и споделени мигове.

Европейско наследство, българска душа
Европа ни е дала много – наука, изкуство, мъдростта на Библията. Но кулинарните ни тетрадки са само наши. Те са доказателството, че дори в най-трудните времена сме намирали начин да празнуваме, да се събираме, да създаваме красота от малкото, което имаме.
Да не забравяме, че най-големите изобретения се раждат от нужда и любов. Както казват французите, Кухнята е изкуството да превръщаш простите неща в щастие. А ние, българите, винаги сме знаели как от шепа брашно и малко сирене да направим празник.
Въпрос към теб, скъпи читателю
Кога за последно отвори кулинарната си тетрадка? Помниш ли историята зад любимата си рецепта? Сподели ли я с внуците си, или с някоя съседка, която никога не е опитвала твоя боб чорба?
Каня те – днес, не утре – отвори тетрадката, избери рецепта и я сготви с любов. Покани внучката да ти помага, разкажи ѝ историята на ястието, нека тя напише своя бележка в полето. Така се раждат спомените. Така оставаме живи – не само в тялото, а и в сърцата на тези, които идват след нас.
Съвети от моя живот
Когато синът ми се върна от чужбина, донесе със себе си вкус към италианска паста и френско сирене. Но когато му сготвих пилешката супа на мама, каза:
Мамо, това е домът.
Сега тригодишната ми внучка стои на столче до мен, бърка в тенджерата и пита: „Бабо, защо слагаш толкова магданоз?“ А аз ѝ казвам: „Защото така го правеше моята майка, а преди нея – нейната.“
Ако искате да забавлявате внуците си, нека нарисуват любимото си ястие в тетрадката ви. Или да измислят нова рецепта – кой знае, може един ден техните деца да я сготвят, а вашият почерк да остане там, мост през времето.
Готвенето не е просто храна. То е спомен, любов, изкуство на живота. Кулинарните ни тетрадки са най-скъпото семейно наследство. Да ги пазим, да ги допълваме, да ги предаваме нататък – с всички истории, смях и любов, които съдържат.
Имало едно време
Ето няколко връзки, които ще ви вдъхновят да преоткриете изкуството на спомена във вашата кухня: